in

“Δεν χάνει ποτέ” η Καλλιθέα… 7η σερί νίκη, αυτή τη φορά επί της Ρόδου

Μία ακόμα νίκη την έβδομη συνεχόμενη πανηγύρισε η Καλλιθέα, που έφυγε με τρίποντο από την Ρόδο και την έδρα των «ελαφιών». Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ήταν αυτή που μπήκε πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο με το πέρας της ώρας το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό του αγώνα.

Ωστόσο και η ομάδα των νοτίων προαστίων δεν είχε μπορέσει να δημιουργήσει την μεγάλη φάση, μπροστά στην εστία του Θεοδωράκη. Όλα αυτά μέχρι το 20΄ όταν ο Κυνηγόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο διάστημα που ακολούθησε η Ρόδος πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, ο Κυνηγόπουλος όμως ήταν αυτός που στο 40΄ είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-2, το πλασέ του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Στην επανάληψη η Ρόδος ανέβασε την απόδοσή της και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να το είχε πετύχει σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 49΄ με τον Στρέζο να αποκρούει την κεφαλιά του Μακρυδημήτρη και στο 53΄ αυτή τη φορά σε κεφαλιά που επιχείρησε ο Αδαμάκης. Η απάντηση από την πλευρά της Καλλιθέα ήρθε αρχικά στο 62΄ με τον Κυνηγόπουλο να βγαίνει τετ α τετ με τον Θεοδωράκη και τον τελευταίο να τον νικάει και στο 73΄ με το σουτ του Τσιντώνη να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων και το 0-1 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις

Ρόδος: Θεοδωράκης, Μπότος (72ο Δελαπόρτας), Σαάντο, Μακρυδημήτρης (46ο Χύσι), Καψάλης (23ο λ.τρ. Αδαμάκης), Μαρτσάκης (84ο Βουργουντζής), Καραγεώργης, Μίγγος (46ο Μάρκοβιτς), Παπάζογλου, Σταματελόπουλος, Chaves

Καλλιθέα: Στρέζο, Ευαγγέλου, Κύργια, Santana, Κυνηγόπουλος (71ο Κονέ), Ρώσση, Malci (71ο Τσιντώνης), Μανθάτης (60ο Κωστίκας), Μπουλούλης, Βασιλούδης, Κοντοχρήστος (60ο Ματσιέλ).