in

Δεν είναι ότι δεν θέλει… ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!

[dropcap]M[/dropcap]ια Εθνική ομάδα χωρίς νεύρο, αυτοπεποίθηση και μαχητικότητα, βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα με 20 πόντους (36-56, 23’19”) απέναντι στους ψυχωμένους Φινλανδούς και πλέον δεν έχει καμία δικαιολογία αφού θέλει μόνο νίκη επί της Πολωνίας ώστε να τερματίσει 4η στον Α’ όμιλο και να αποφύγει νέα… Ντιζόν! Η Φινλανδία υποχρέωσε την ομάδα του Κώστα Μίσσα στην τρίτη σερί ήττα της στο τουρνουά ενώ η Πολωνία μόνο εύκολη αντίπαλος δεν μπορεί να θεωρηθεί αφού έχει παλέψει όλα τα παιχνίδια της! Το come back των διεθνών έμεινε στη… μέση (65-69, 34′) και πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είναι με την πλάτη στον τοίχο.

[xtopic title=”Δείτε επίσης” layout=”1″ alignment=”left” count=”1″ condition=”latest” order=”DESC” tags=”” featured=”0″ ids=”” cats=”athlitika”]

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο στην Helsinki Arena εξελίχθηκε σε πανωλεθρία για την Εθνική απέναντι στους Φινλανδούς! Οι διεθνείς δεν έκαναν ούτε τα… βασικά απέναντι στους διοργανωτές του Eurobasket έχοντας 6/14 βολές (43%), 1/8 δίποντα (13%) και καμία διάθεση στην άμυνα σε αυτό το διάστημα ενώ υποχρεώθηκαν από νωρίς να κυνηγούν διψήφια διαφορά πόντων! Ο Χαφ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 0-8, ο Λι ανέβασε τη διαφορά στο +11 (1-12, 4’14”) ενώ οι πέντε σερί πόντοι του Σάσου Σάλιν έκαναν το 13-23 στα 25″ για το φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι Φινλανδοί κατέβασαν 13 ριμπάουντ αντί 6 της Ελλάδας που έδειχνε ανίκανη να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 24-31 με τον Παππά όμως το… τετράποντο του Κόπονεν έκανε το 24-35 στα 4’44” για το ημίχρονο […]