in

Επιστροφή στους ομίλους με διπλό πρόκρισης!

[dropcap]H[/dropcap] ΑΕΚ έφυγε από την Κροατία με μια σπουδαία νίκη που την καθιστά πρώτο φαβορί για την πρόκριση στους “32” του Europa League, αρκεί να μπορέσει να διαχειριστεί σωστά από δω και πέρα το προβάδισμα που πήρε.

Οι κιτρινόμαυροι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο του Β’ ημιχρόνου όπου η Ριέκα την έκλεισε στα καρέ της, ήταν καλύτερη, αλλά παραλίγο να πληρώσει την αδυναμία της στα… στημένα.

Ο Μάνταλος στο 16′ έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση, αλλά στο 29′ ο Έλεζ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή αντίδραση του Γιόχανσον ισοφάρισε σε 1-1..

Η ΑΕΚ αφού ξεπέρασε ανώδυνα το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, ξαναβρήκε τα πατήματα της και στο 62′ με απίθανη εκτέλεση φάουλ ο Χριστοδουλόπουλος πέτυχε το 1-2.